Champagne brown diamant

Pri slove diamant si väčšina z nás predstaví bezfarebný diamant. Tento drahokam sa však v prírode vyskytuje aj v iných farebných odtieňoch. Spomedzi nich sa veľkej obľube tešia diamanty s prírodným zafarbením “champagne brown”. V prírode sú však menej zriedkavé ako bezfarebné diamanty, preto sú ich ceny značne nižšie. Ak pre svoju polovičku hľadáte originálny diamantový zásnubný prsteň za prijateľnú cenu, champagne brown diamanty sú pre vás ideálnom voľbou.

Čo je to champagne brown diamant?

Champagne brown diamant je drahokam s hnedým prírodným zafarbením. Príčinou jeho zafarbenia je prítomnosť dusíka v štruktúre. Čím je obsah dusíka vyšší, tým je hlbšia intenzita hnedej farby. Kým bezfarebné diamanty strácajú svoju hodnotu prítomnosťou akéhokoľvek odtieňu, champagne brown diamanty sú pre svoje unikátne prírodné zafarbenie vyhľadávané. Tieto diamanty sa ťažia v Austrálii, na Sibíri a v Afrike. Rovnako ako bezfarebné diamanty, aj champagne brown diamanty dosahujú na Mohsovej stupnici najvyššiu tvrdosť 10/10. Zásnubné prstene a svadobné obrúčky s týmito diamantami sú preto mimoriadne odolné a vhodné na každodenné nosenie.

Kvalitatívne vlastnosti champagne brown diamantu

Rovnako ako pri iných drahokamoch, aj pri champagne brown diamantoch závisí ich hodnota a cena od ich farebnej intenzity (color), čistoty (clarity), karátovej hmotnosti (carat weight) a kvality brusu (cut). To všetko hodnotí Americký gemologický inštitút GIA.

 

  1. Farba champagne brown diamantu

 

Farba champagne brown diamantov sa hodnotí v špeciálnych laboratórnych podmienkach. Rovnako ako pri iných ozdobných drahokamoch, aj v prípade týchto drahokamov intenzita a odtieň farby určuje ich krásu a hodnotu. Ich farebnosť sa pohybuje na škále od svetlohnedých po tmavohnedé, s prímesou žltých alebo oranžových odtieňov. Čím je odtieň sýtejší, tým je kameň vzácnejší a hodnotnejší. Pri hodnotení sa odborníci zameriavajú na odtieň (viditeľná farba kameňa), tón (tmavosť farby) a sýtosť (intenzita farby).

 

  1. Čistota champagne brown diamantu

 

Čistota diamantu opisuje množstvo, veľkosť, druh, pozíciu, farbu a viditeľnosť prítomných vnútorných inklúzií a vonkajších kazov. Rovnako ako bezfarebné diamanty aj champagne brown diamanty sa podľa čistoty radia k bezchybným (FL), vnútorne bezchybným (IF), veľmi, veľmi mierne inkludovaným (VVS1, VVS2), veľmi mierne inkludovaným (VS1, VS2), mierne inkludovaným (SI1, SI2) až po diamanty so zjavnými inklúziami (I1, I2, I3). Väčšina champagne brown diamantov má čistotu v rozmedzí SI1 – I2, takže je dosť obtiažne nájsť ich v bezchybnej podobe.

 

  1. Brus champagne brown diamantu

 

Výbrusom získava surový diamant dokonalú krásu a vďaka vysokému refrakčnému indexu na ňom svetlo iskrí farbami. Pri hodnotení kvality brusu sa prihliada na brilanciu (brilliance), oheň (fire) a iskru diamantu (scintillation). Pri champagne brown diamantoch však kvalita brusu nie je až tak dôležitá, pretože odraz denného svetla je tu menej viditeľný. Dôležité je pri nich zvážiť, ako brus ovplyvňuje intenzitu farieb. Rovnako ako bezfarebné diamanty aj champagne brown diamanty sa brúsia do rôznych tvarov. Záleží len na vašich preferenciách, aký zásnubný prsteň je pre vašu polovičku ideálny.

 

  1. Karátová hmotnosť

 

Pri výbere champagne brown diamantu je lepšie zainvestovať do diamantu s kvalitným zafarbením a brusom. Práve tieto vlastnosti ovplyvňujú jeho krásu. Nie vždy totiž platí, že champagne brown diamant s vyššou karátovou hmotnosťou je krajší ako diamant s nižšou karátovou hmotnosťou.

Certifikát pravosti champagne brown diamantov

Rovnako ako pravosť bezfarebných diamantov aj pravosť champagne brown diamantov hodnotia renomované laboratória. Každý KLIMI šperk a zásnubný prsteň s champagne brown diamantom od hmotnosti 0,3 ct od nás dostanete výhradne s takýmto certifikátom.  Certifikát obsahuje údaje o kvalite a pravosti diamantu. Nájdete v ňom všetko o jeho vyššie spomínaných vlastnostiach: o jeho rozmeroch, karátovej hmotnosti, čistote, farbe, bruse a ďalších parametroch. Podrobnejšie informácie a vysvetlenia nájdete v samostatnom článku o GIA certifikáte (odklik na článok).