Pri výbere Diamantov do Vašich zásnubných prsteňov nenechávam nič na náhodu. Spolupracujem iba s veľkými overenými dodávateľmi s dlhou históriou na burze a všetky používané Diamanty majú tzv. "fair-trade" pôvod. Vždy sa snažím zohľadniť pri výbere hlavne preferencie konkrétneho klienta. Niekedy sa zameriavame na veľkosť Diamantu, inokedy na špecifické parametre prípadne hľadáme na burze Diamant s výnimočnou prírodnou farbou - "Fancy Diamond". Všetky Diamanty, ktorých hmotnosť je viac ako 0,27ct sú certifikované medzinárodným certifikátom. Najčastejšie ide o GIA certifikát - Gemological Institute of America. GIA je celosvetovo najrešpektovanejším laboratóriom na skúmanie a ohodnocovanie drahých kameňov. Väčšina certifikovaných diamantov od GIA má svoje certifikačné číslo reportu vygravírované laserom aj priamo na sebe. Toto číslo je pre klienta viditeľné pod silnou lupou a tým si vie overiť, o aký konkrétny Diamant ide. GIA certifikát je tou najväčšou možnou zárukou pre môjho klienta.

Aké sú najzákladnejšie parametre, ktoré viete z certifikátu vyčítať a ktoré by Vás mali pri kúpe Diamantu zaujímať? Ide o parametre, ktoré priamo ovplyvnujú vizuálny zážitok z kamena, ktorý ste si kúpili. A síce čistota Diamantu, farba Diamantu, jeho hmotnosť a v neposlednom rade aj kvalita brusu. Tieto 4 základné parametre majú za následok to, ako Váš kameň vyzerá. Teda aký je veľký, či nie je zažltnutý prípadne či v ňom voľným okom nevidíte inklúziu. Pri veľmi dobrých parametroch sú odchýlky voľným okom takmer neviditeľné, avšak ak sú parametre kameňa podstatne horšie, zbadáte to aj voľným okom. Preto si na tieto parametre diamantu v zásnubnom prsteni treba dať pozor a ja Vám s tým rád pomôžem.

  • Farba - okrem najbežnejších bezfarebných, svetložltých alebo hnedých diamantov poznáme diamanty skoro vo všetkých farebných odtieňoch. Kvalita ich farby sa podľa Amerického gemologického inštitútu (GIA) hodnotí v škále D-Z podľa toho, ako veľmi sa kameň približuje k bezfarebnosti. Rozoznávame diamant: bezfarebný (D-F), takmer bezfarebný (G-J), s veľmi jemnými stopami farby (K-M), s jemnými stopami farby (N-R) a so zreteľnými stopami farby (S-Z); Spravidla je najhodnotnejší diamant práve ten bezfarebný, tj. s písmenným označením zo začiatku abecedy. Avšak pokiaľ nejde o výrazné, sýtejšie zafarbenie Diamantu, ktoré sa nazýva aj "Fancy Color Diamond". Vtedy sa bavíme už o naozaj výnimočných kúskoch, ktoré by si zaslúžili aj samostatný článok. Ich cena ide samozrejme ruka v ruke s danou výnimočnosťou. Avšak iba ak je pôvod tejto farby "Natural". tj. nie je Diamant dofarbovaný umelým procesom.

  • Čistota - hodnotí sa podľa svetovouznávanej tabuľky GIA na určovanie kvality diamantov a poukazuje na množstvo inklúzií vo vnútri diamantu. Diamanty bez inklúzií a kazov sú neskutočne vzácne a ich rarita ovplyvňuje aj ich výslednú cenu; úplnú tabuľku spolu s oznažením, kde sa v nej ten Váš nachádza nájdete v každom certifikáte od GIA

  • Brus a tvar - kvalitný diamant je kvalitne vybrúsený podľa ideálnych proporcií a uhlov. Brúsením sa surový nájdený Diamant zmenšuje a jeho karátová váha klesá a stráca na hodnote, preto je pri jeho brúsení potrebné zachovať maximálnu karátovú hmotnosť na úkor dokonalého výbrusu. Pri diamantoch sa stretávame s rôznymi tvarmi: round, princess, asscher, marquise, emerald, cusion, radiant, oval, pear a heart; najbežnejším tvarom je práve round, označovaný tiež ako briliantový brus.

  • Karátová váha - je meradlom toho, koľko diamant váži a označuje sa ako ct (1 karát predstavuje 200 mg). Rastie s rozmermi kameňa, pretože čím je diamant väčší, tým je vzácnejší. Dva diamanty s rovnakou karátovou hmotnosťou však môžu na základe svojho tvaru vyzerať rôzne veľké. Stačí že je Diamant vybrúsený plytšie a vrámci rovnakej karátovej váhy mu to umožnuje mať väčší kruhový priemer.

Všetky potrebné parametre ovplyvňujúce cenu a vizuál samotného diamantu osadeného v zásnubnom prsteni sú zohľadnené a klientovi sa snažím ponúknuť ten najvhodnejší kus. Aká je tá Vaša predstava o zásnubnom prsteni? :)