Certifikáty kvality a pravosti diamantov

Najdôležitejšou hodnotou KLIMI je kvalita, a tú vám v našich šperkoch prinášame v mnohých podobách. Jednou z nich je aj použitie kvalitných materiálov a drahých kameňov. V našich šperkoch nenájdete zirkóny ani iné náhrady, ktoré časom stratia lesk, oškrabú sa alebo zmatnejú. Vyberáme pre vás prírodné a laboratórne diamanty, za ktoré sa vieme hrdo postaviť. Zásnubné prstene s prírodným alebo laboratórnym diamantom od hmotnosti 0,3 ct od nás dostanete výhradne s medzinárodne uznávaným certifikátom.

Certifikát obsahuje údaje o kvalite a pravosti diamantu. Dokumentuje jeho rozmery, karátovú hmotnosť, čistotu, farbu, typ brusu a ďalšie parametre, ako je povrchová úprava či fluorescencia voľných prírodných diamantov.

Čo obsahuje certifikát pravosti?

 1. Dátum, kedy bol diamant skúmaný.
 2. Sériové číslo, ktoré je laserom vypálené aj na bočnej strane diamantu. 
 3. Tvar diamantu
 4. Rozmery
 5. Karátová hmotnosť zapísaná na najbližšiu stotinu karátu. Jeden karát sa rovná ⅕ gramu.
 6. Farba diamantu na stupnici hodnotenia od D po Z (bezfarebné úrovne D – F, takmer bezfarebné úrovne G – J, úrovne s nejasným farebným nádychom K – M, veľmi jemné žlté úrovne N – R a jemné žlté úrovne S – Z). Každé písmeno predstavuje hĺbku farby, ktorá vychádza z kombinácie tónu (tmavší či svetlejší) a sýtosti (intenzity). Najvzácnejšie a najdrahšie sú bezfarebné diamanty.
 7. Čistota diamantu, ktorá predstavuje množstvo prítomných vnútorných inklúzií a vonkajších kazov. Diamanty sa podľa čistoty radia k bezchybným (FL), vnútorne bezchybným (IF), veľmi, veľmi mierne inkludovaným (VVS1, VVS2), veľmi mierne inkludovaným (VS1, VS2), mierne inkludovaným (SI1, SI2) až po diamanty so zjavnými inklúziami (I1, I2, I3). Najhodnotnejšie sú diamanty bez inklúzií a škvŕn. Tie sú však v prírode výnimočne zriedkavé.
 8. Brus diamantu na stupnici hodnotenia od vynikajúceho až po slabý. To, ako je diamant brúsený a leštený, zaručuje jeho výsledný lesk, brilanciu a celkovú iskru.
 9. Povrch diamantu na stupnici hodnotenia hladkosti povrchu od vynikajúcej až po slabú.
 10. Symetria diamantu na stupnici hodnotenia presnosti diamantového obrysu a tvaru, umiestnenia a zosúladenia faziet od vynikajúcej až po slabú.
 11. Fluorescencia diamantu na stupnici hodnotenia od nerozoznateľnej až po veľmi slabú. Diamanty s fluorescenčnými vlastnosťami obsahujú častice, ktoré vyžarujú viditeľnú žiaru pri vystavení UV svetlu.
 12. Číslo certifikátu
 13. Ďalšie identifikačné charakteristiky
 14. Proporčný diagram zobrazujúci skutočné rozmery diamantu 
 15. Zakreslený diamant so znázorneným tvarom, inklúziami a kazmi
 16. Vysvetľujúce symboly
 17. Stupnica hodnotenia farby
 18. Stupnica hodnotenia čistoty 
 19. Stupnica hodnotenia brusu
 20. Bezpečnostné prvky uľahčujúce autentifikáciu dokumentu
 21. QR kód, ktorý pri naskenovaní overuje údaje o certifikáte.

Každá žena túži po dokonalom šperku a certifikované diamantové zásnubné prstene sú v tomto smere tou najideálnejšou voľbou. V našej ponuke nájdete zásnubné prstene s prírodným diamantom s GIA (Gemological Institute of America) alebo HRD Antwerp certifikátom a zásnubné prstene s laboratórnym diamantom s certifikátom IGI (International Gemological Institute). Ak by ste si želali osadiť do prsteňa diamant podľa vašich predstáv, radi vám vypracujeme cenovú ponuku na mieru.