Champagne brown diamant

Pri slove diamant si väčšina z nás predstaví bezfarebný diamant. Tento drahokam sa však v prírode vyskytuje aj v iných farebných odtieňoch. Spomedzi nich sa veľkej obľube tešia diamanty s prírodným zafarbením champagne brown. V prírode je hnedo sfarbený diamant menej zriedkavý, preto je jeho cena nižšia. Rovnako tak je cenovo dostupnejší aj zásnubný prsteň s champagne brown diamantom.

Champagne brown diamant je drahokam s hnedým prírodným zafarbením. Príčinou jeho zafarbenia je prítomnosť dusíka v štruktúre. Čím je obsah dusíka vyšší, tým je hlbšia intenzita hnedej farby. Kým bezfarebný diamant stráca svoju hodnotu prítomnosťou akéhokoľvek odtieňu, champagne brown diamant je pre svoje unikátne prírodné zafarbenie vyhľadávaný. Ťaží sa v Austrálii, na Sibíri a v Afrike. Ako drahokam je mimoriadne odolný. Na Mohsovej stupnici dosahuje najvyššiu tvrdosť 10/10. Aj preto sú zásnubné prstene s champagne brown diamantom vhodné na každodenné nosenie.

Od čoho závisí jeho hodnota a cena?

Rovnako ako pri iných drahokamoch, hodnota a cena champagne brown diamantov závisí od ich farebnej intenzity, čistoty, karátovej hmotnosti a kvality brusu. Hodnotí ich Americký gemologický inštitút GIA.

  • Krása a hodnota champagne brown diamantu závisí najmä od intenzity a odtieňa jeho farby. Hodnotí sa v špeciálnych laboratórnych podmienkach na škále od svetlohnedých po tmavohnedé, s prímesou žltých alebo oranžových odtieňov. Čím je odtieň sýtejší, tým je vzácnejší a hodnotnejší. Pri hodnotení sa odborníci zameriavajú na odtieň (viditeľná farba kameňa), tón (tmavosť farby) a sýtosť (intenzita farby).
  • Čistota diamantu opisuje množstvo, veľkosť, druh, pozíciu, farbu a viditeľnosť prítomných vnútorných inklúzií a vonkajších kazov. Rovnako ako bezfarebný diamant aj champagne brown diamant sa podľa čistoty radí k bezchybným (FL), vnútorne bezchybným (IF), veľmi, veľmi mierne inkludovaným (VVS1, VVS2), veľmi mierne inkludovaným (VS1, VS2), mierne inkludovaným (SI1, SI2) až po diamanty so zjavnými inklúziami (I1, I2, I3). Champagne brown diamant má čistotu zväčša v rozmedzí SI1 – I2, je dosť obtiažne nájsť ho v bezchybnej podobe.
  • Brus dáva surovému diamantu dokonalú krásu a vďaka vysokému refrakčnému indexu na ňom svetlo iskrí farbami. Pri hodnotení kvality brusu sa prihliada na brilanciu (brilliance), oheň (fire) a iskru diamantu (scintillation). Pri champagne brown diamante je dôležité zvážiť, ako brus ovplyvňuje jeho intenzitu farieb, pretože odraz denného svetla je tu menej viditeľný. Rovnako ako bezfarebné diamanty aj champagne brown diamanty sa brúsia do rôznych tvarov. Záleží len na vašich preferenciách, aký zásnubný prsteň je pre vašu polovičku ideálny.
  • Karátová hmotnosť taktiež ovplyvňuje hodnotu champagne brown diamantu. Pri výbere champagne brown diamantu investujte do champagne brown diamantu s kvalitným zafarbením a brusom. Práve tieto vlastnosti ovplyvňujú jeho krásu. Nie vždy totiž platí, že champagne brown diamant s vyššou karátovou hmotnosťou je krajší ako diamant s nižšou karátovou hmotnosťou.

Certifikát pravosti

Rovnako ako pravosť bezfarebných diamantov aj pravosť champagne brown diamantov hodnotia renomované laboratória. Certifikát obsahuje údaje o kvalite a pravosti diamantu. Nájdete v ňom všetko o jeho vyššie spomínaných vlastnostiach: o jeho rozmeroch, karátovej hmotnosti, čistote, farbe, bruse a ďalších parametroch. Zásnubný prsteň s champagne brown diamantom od hmotnosti 0,3ct od nás dostanete výhradne s certifikátom. Podrobnejšie informácie a vysvetlenia nájdete v samostatnom článku o GIA certifikáte (odklik na článok).