Champagne brown diamant

Při slově diamant si většina z nás představí bezbarvý diamant. Tento drahokam se však v přírodě vyskytuje iv jiných barevných odstínech. Mezi nimi se velké oblibě těší diamanty s přírodním zabarvením “champagne brown”. V přírodě jsou však méně vzácné než bezbarvé diamanty, proto jsou jejich ceny značně nižší. Pokud pro svoji polovičku hledáte originální diamantový zásnubní prsten za přijatelnou cenu, champagne brown diamanty jsou pro vás ideálním volbou.

Co je to champagne brown diamant?

Champagne brown diamant je drahokam s hnědým přírodním zabarvením. Příčinou jeho zabarvení je přítomnost dusíku ve struktuře. Čím je obsah dusíku vyšší, tím je hlubší intenzita hnědé barvy. Zatímco bezbarvé diamanty ztrácejí svou hodnotu přítomností jakéhokoli odstínu, champagne brown diamanty jsou pro své unikátní přírodní zabarvení vyhledávané. Tyto diamanty se těží v Austrálii, na Sibiři a v Africe. Stejně jako bezbarvé diamanty, i champagne brown diamanty dosahují na Mohsově stupnici nejvyšší tvrdost 10/10. Zásnubní prsteny a svatební obroučky s těmito diamanty jsou proto mimořádně odolné a vhodné pro každodenní nošení.

Kvalitativní vlastnosti champagne brown diamantu

Stejně jako u jiných drahokamech, i při champagne brown diamantech závisí jejich hodnota a cena od jejich barevné intenzity (color), čistoty (clarity), karátové hmotnosti (carat weight) a kvality brusu (cut). To vše hodnotí Americký gemologických institut GIA.

 

  1. Barva champagne brown diamantu

 

Barva champagne brown diamantů se hodnotí ve speciálních laboratorních podmínkách. Stejně jako u jiných ozdobných drahokamech, iv případě těchto drahokamů intenzita a odstín barvy určuje jejich krásu a hodnotu. Jejich barevnost se pohybuje na škále od světlehnědých po tmavohnědé, s příměsí žlutých nebo oranžových odstínů. Čím je odstín sytější, tím je kámen vzácnější a hodnotnější. Při hodnocení se odborníci zaměřují na odstín (viditelná barva kamene), tón (tmavost barvy) a sytost (intenzita barvy).

 

  1. Čistota champagne brown diamantu

 

Čistota diamantu popisuje množství, velikost, druh, pozici, barvu a viditelnost přítomných vnitřních inkluzí a vnějších kazů. Stejně jako bezbarvé diamanty i champagne brown diamanty se podle čistoty řadí k bezchybným (FL), vnitřně bezchybným (IF), velmi, velmi mírně inkludovaným (VVS1, VVS2), velmi mírně inkludovaným (VS1, VS2), mírně inkludovaným (SI1, SI2 ) až po diamanty se zjevnými inkluze (I1, I2, I3). Většina champagne brown diamantů má čistotu v rozmezí SI1 – I2, takže je dost obtížné najít jejich v bezchybné podobě.

 

  1. Brus champagne brown diamantu

 

Výbrusem získává surový diamant dokonalou krásu a díky vysokému indexu lomu na něm světlo jiskří barvami. Při hodnocení kvality brusu se přihlíží k brilanci (brilliance), oheň (fire) a jiskru diamantu (scintillation). Při champagne brown diamantech však kvalita brusu není až tak důležitá, protože odraz denního světla je zde méně viditelný. Důležité je při nich zvážit, jak brus ovlivňuje intenzitu barev. Stejně jako bezbarvé diamanty i champagne brown diamanty se brousí do různých tvarů. Záleží jen na vašich preferencích, jaký zásnubní prsten je pro vaši polovičku ideální.

 

  1. Karátová hmotnost

 

Při výběru champagne brown diamantu je lepší zainvestovat do diamantu s kvalitním zabarvením a brusem. Právě tyto vlastnosti ovlivňují jeho krásu. Ne vždy totiž platí, že champagne brown diamant s vyšší karátového hmotností je hezčí než diamant s nižší karátového hmotností.

Certifikát pravosti champagne brown diamantov

Rovnako ako pravosť bezfarebných diamantov aj pravosť champagne brown diamantov hodnotia renomované laboratória. Každý KLIMI šperk a zásnubný prsteň s champagne brown diamantom od hmotnosti 0,3 ct od nás dostanete výhradne s takýmto certifikátom.  Certifikát obsahuje údaje o kvalite a pravosti diamantu. Nájdete v ňom všetko o jeho vyššie spomínaných vlastnostiach: o jeho rozmeroch, karátovej hmotnosti, čistote, farbe, bruse a ďalších parametroch. Podrobnejšie informácie a vysvetlenia nájdete v samostatnom článku o GIA certifikáte (odklik na článok).