Diamant - kráľ všetkých drahokamov

“Diamanty sú najlepšími priateľmi ženy,” tvrdila slávna Marilyn Monroe. Akokoľvek sa na jej tvrdenie pozrieme, jedno je isté. Každá žena túži po šperku s diamantom. Či už je to zásnubný prsteň alebo svadobná obrúčka, diamant vdýchne každému šperku závan luxusu. Oddávna sa spája s tradíciou a prestížou, a je veľmi dobrou investíciou.

Čo je to diamant?

Diamant sa rodí v zemskom vnútri ako jeden z najstarších minerálov. Ide o kubickú kryštalickú formu uhlíka, ktorá je známa výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami. Vzniká za extrémnych podmienok pri vysokom tlaku 70 000 kg/cm2 a vysokej teplote 1300°. Nachádza sa vo vulkanických horninách a ťaží sa povrchovou alebo hlbinnou ťažbou. Celé stáročia bol  diamant symbolom moci a bohatstva, a zdobil šperky nejedného panovníka a panovníčky. Aj dnes zdobí mnohé zlaté zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náušnice či iné šperky. V klenotníctve a priemysle je vyhľadávaný hlavne pre svoju tvrdosť a odolnosť. Je najtvrdším prírodným minerálom na svete a na Mohsovej stupnici dosahuje najvyššiu tvrdosť 10/10. Má navyše vysokú disperziu svetla, čo mu dodáva žiadaný a svetom obdivovaný trblietavý vzhľad. 

Kvalitatívne vlastnosti diamantu

Americký gemologický inštitút GIA vytvoril systém na presnú kvalifikáciu diamantov, ktorý je dnes svetovým štandardom. Hodnota a cena diamantov sa podľa neho odvíja od vlastností 4C. Posudzuje sa ich farba (color), brus (cut), čistota (clarity) a karátová hmotnosť (carat weight).

  1. Farba diamantu

Diamanty sa v prírode vyskytujú v rôznych priehľadných farebných odtieňoch. Najväčšiu skupinu však predstavujú diamanty s jemným žltým nádychom. Zasadené v zlatých či platinových prsteňoch a šperkoch však vyzerajú takmer bezfarebne. Najčastejšou príčinou sfarbenia diamantov je prítomnosť iných prvkov v ich štruktúre. Ak štruktúry diamantu obsahujú dusík, má diamant svetlo žlté až žiarivo žlté odtiene. Ak je v nich prítomný bór, je diamant sfarbený do modra. Ak je to vodík, je diamant šedý. Príčinou sfarbenia môže byť aj deformácia kryštálovej sústavy vznikajúca pri procese kryštalizácie. 

Farba diamantov sa hodnotí v špeciálnych laboratórnych podmienkach, ktoré sú v bežnom živote nedosiahnuteľné. Na stupnici hodnotenia od D po Z ich delíme na: bezfarebné diamanty D – F, takmer bezfarebné G – J, s nejasným farebným nádychom K – M, veľmi jemné žlté N – R a jemné žlté diamanty S – Z. Každé písmeno predstavuje hĺbku farby, ktorá vychádza z kombinácie tónu (tmavší či svetlejší) a sýtosti (intenzity). Posúdiť rozdiel dvoch susediacich odtieňov je pre oko bežného človeka takmer nemožné. Rozdiel v ich cene však môže byť naozaj veľký. Na trhu s diamantmi sa stretávame aj s diamantmi v iných ako “bezfarebných” odtieňoch. Sú napríklad zelené, ružové, modré či dokonca čierne. Označujú sa ako fancy diamanty a ich cena sa určuje podľa špecifickejších kritérií. Na stupnici hodnotenia ich radíme od mdlých až po sýte odtiene. Najhodnotnejšie z nich sú diamanty sýtej farby.

V našej KLIMI ponuke nájdete diamantové zásnubné prstene a svadobné obrúčky s diamantmi v takmer bezfarebných odtieňoch G – H. Ak by ste však mali záujem o osadenie diamantov v iných odtieňoch, nechajte si nami vypracovať cenovú ponuku na mieru.

  1. Čistota diamantu

Čistota diamantu opisuje množstvo, veľkosť, druh, pozíciu, farbu a viditeľnosť prítomných vnútorných inklúzií a vonkajších kazov. Mnohé sa do diamantu dostávajú počas jeho vzniku. Niektoré z nich však vznikajú až pri brúsení, osádzaní či nosení kameňa v šperku. Diamanty sa podľa čistoty radia k bezchybným (FL), vnútorne bezchybným (IF), veľmi, veľmi mierne inkludovaným (VVS1, VVS2), veľmi mierne inkludovaným (VS1, VS2), mierne inkludovaným (SI1, SI2) až po diamanty so zjavnými inklúziami (I1, I2, I3). Laboratórna analýza čistoty diamantu sa vykonáva pri 10-násobnom zväčšení a pre zaradenie do niektorej z kategórií je podstatnejší celkový rozsah ako počet jednotlivých nedokonalostí. 

Najhodnotnejšie sú číre diamanty bez inklúzií a škvŕn. Tie sú však v prírode výnimočne zriedkavé a sú zväčša investičné. Iba 20% zo všetkých vyťažených diamantov sa osádza do šperkov, 80% je použitých na priemyselné účely. Čistota je unikátnym identifikačným znakom diamantu. Je nepravdepodobné, aby mali dva diamanty inklúzie a kazy na rovnakom mieste. Pri výbere diamantu je lepšie vybrať si lacnejší diamant v nižšom stupni bez voľným okom viditeľných nečistôt. V celosvetovom meradle sú preto najobľúbenejšie diamanty s čistotou SI1 a SI2. Rovnako je to aj u nás v KLIMI. Ak by ste však mali záujem o osadenie diamantov s iným stupňom čistoty, nechajte si nami vypracovať cenovú ponuku na mieru.

  1. Brus diamantu

Na rozdiel od farby a čistoty, je brus kritériom, ktorého stupeň kvality neurčuje príroda, ale človek. Výbrusom získava surový kus kameňa dokonalú krásu a vďaka vysokému refrakčnému indexu na ňom svetlo veselo hrá farbami. 

Pri hodnotení kvality brusu sa prihliada na brilanciu (brilliance), oheň (fire) a iskru diamantu (scintillation). Brilancia popisuje množstvo odrazeného bieleho svetla z povrchu a vnútra vylešteného kameňa. Čím väčšie množstvo svetla sa odrazí so správnym kontrastom, tým viac sa kameň leskne. Najvýraznejšiu brilanciu majú diamanty vybrúsené do okrúhleho briliantového tvaru. Oheň diamantu charakterizujú spektrálne farby, do ktorých sa svetlo odrážajúce sa od kameňa rozkladá. Objavuje sa v žiarivých bielych zábleskoch alebo vo farbách dúhy. Čím viac sa diamant na farebnej škále blíži k písmenu D, tým má krajšie sfarbený oheň. Iskra je hra svetla či intenzívneho iskrenia, ktoré z diamantu vychádza pri jeho ohybe. Ovplyvňuje ju veľkosť kameňa, jeho proporcie a fyzická i optická symetria. Pri hodnotení kvality zohráva veľkú úlohu aj hĺbka brusu a leštenie. Hĺbka brusu určuje, koľko svetla sa odrazí správnym smerom. Leštenie zas ovplyvňuje, či budú svetelné lúče prechádzať kameňom ľahko a správne. Kvalita brusu sa podľa GIA hodnotí ako excelentná, veľmi dobrá, dobrá, dostatočná a slabá.

  1. Karátová hmotnosť

Hmotnosť diamantu sa meria v karátoch “ct” a má najväčší vplyv na jeho hodnotu. Nie je však jediným kritériom, ktoré ju ovplyvňuje. Je dôležité si uvedomiť, že termín karát “ct” sa líši od pojmu karát “kt”, čo je hodnota používaná pre označenie čistoty zlata. Jeden karát je presne 200 mg. Vo všeobecnosti platí, čím väčšia je karátová hmotnosť diamantu, tým vyššia je jeho cena

Rozdiel medzi diamantom a briliantom

Aj keď sa o diamantoch v súčasnosti veľa hovorí, množstvo ľudí stále nemá jasno v tom, aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom. Vysvetlenie je jednoduché. Diamant je surovým neopracovaným kameňom, najčastejšie v tvare osemhranu. Po opracovaní a vybrúsení nadobúda rôzne tvary: round, radiant, princess, pear, oval, marquise, heart, emerald, cusion a asscher. Ak má tvar round (guľatý tvar), nazýva sa briliantom. Ide o najznámejší výbrus s najideálnejším tvarom, pretože odráža najviac svetla. 

Certifikát pravosti diamantov

Na svete existuje viacero gemologických inštitútov, ktoré hodnotia diamanty a vydávajú k nim certifikáty. V KLIMI spolupracujeme s Americkým gemologickým inštitútom GIA, ktorý je v gemologickom priemysle tým najvýznamnejším a najrešpektovanejším. Každý KLIMI šperk a zásnubný prsteň s diamantom od hmotnosti 0,3 ct od nás dostanete výhradne s GIA certifikátom. Takýto diamant má na bočnej strane laserom vypálené sériové číslo. Vďaka nemu si môžete overiť, že je totožný s príslušným certifikátom. Certifikát obsahuje údaje o kvalite a pravosti diamantu. Nájdete v ňom všetko o jeho vyššie spomínaných vlastnostiach: o jeho rozmeroch, karátovej hmotnosti, čistote, farbe, bruse a ďalších parametroch. Podrobnejšie informácie a vysvetlenia nájdete v samostatnom článku o GIA certifikáte.