Drahé kovy: zlato a platina

Pri výbere zásnubných prsteňov, svadobných obrúčok či iných šperkov je výber správneho drahého kovu mimoriadne dôležitý. Každý z nich má iný vzhľad aj iné vlastnosti.

Zlato

Pre väčšinu našich klientov je zlato najobľúbenejšou voľbou. Je dostupné v troch farbách: žlté, ružové a biele zlato, a pre svoju vysokú odolnosť je vhodné na každodenné nosenie. Rozdiel medzi farbami záleží od jeho prímesí.

  • Žlté zlato sa vyrába primiešaním medi alebo zinku, ktoré zaručujú, že sa jeho krásna “zlatá” farba časom nezmení. Odtiene žltého zlata závisia od počtu karátov.
  • Ružové zlato vzniká primiešaním medi, ktorá kovu dodáva červenkastý nádych. Ani táto farba sa časom nestratí. Odtiene ružového zlata závisia taktiež od počtu karátov.
  • Biele zlato sa vyrába zmiešaním čistého zlata s bielymi kovmi, ako je striebro alebo palladium. Zásnubné prstene, svadobné obrúčky či iné šperky z bieleho zlata sa poťahujú rhódiom, ktoré zlatu dodáva tvrdší povrch a belší nádych. Aj preto je potrebné šperky z bieleho zlata po čase opäť rhódiovať a vrátiť im tak stratenú iskru.

Pri žltom a ružovom zlate si môžete vybrať zlato aj podľa karátov. Karáty vyjadrujú podiel zlata v zliatine. Plný počet karátov má rýdze 24 kt zlato. Je to čisté zlato, ktoré je však príliš mäkké na to, aby ste ho mohli nosiť ako šperk. Preto sa k nemu primiešavajú iné zliatiny. Čím má zlato vyšší počet karátov, tým je obsah nezlatých prímesí nižší, a tým je kov hodnotnejší. Pri zásnubných prsteňoch a svadobných obrúčkach sa najčastejšie používa:

  • 14 kt zlato s označením 585/1000 obsahuje 58,5 % rýdzeho zlata. Je najčastejšou voľbou a zároveň zlatou strednou cestou.
  • 18 kt zlato s označením 750/1000 obsahuje 75 % rýdzeho zlata. Je ideálne pre náročnejších. Najlepšie odoláva zubu času.

Farebné odlišnosti 14 kt a 18 kt zlata:

  • Žlté zlato – 18 kt žlté zlato je “žltšie” ako 14 kt žlté zlato, pretože obsahuje väčší podiel rýdzeho zlata a menší podiel prímesí.
  • Ružové zlato – 14 kt ružové zlato má tmavší odtieň červenej ako 18 kt ružové zlato, pretože jeho zloženie má vyšší podiel mede a iných prímesí.
  • Biele zlato – 14 kt biele zlato je zhruba rovnakej farby ako 18 kt biele zlato, pretože v oboch prípadoch je potiahnuté rhódiom.

Platina

Platina je najvzácnejším a najdrahším z ušľachtilých kovov. Má neprekonateľnú pevnosť a odolnosť voči každodennému noseniu. Je prirodzene biela, hyperalergénna a nekoroduje. 

Platina je rýdza. V šperkoch sa však celkom rýdza nevyskytuje. Jej zliatiny obsahujú 95 % čistého kovu, zvyšok tvorí ruténium, ktoré zvyšuje jej tvrdosť. Platinové šperky tak nesú označenie 950/1000. Vzhľadom na množstvo kovu vyskytujúce sa v prírode je platina vzácna. Na získanie jednej unce platiny sa musí vyťažiť 10 ton rudy, pri zlate sú to iba 3 tony. 

Platina vs. biele zlato

Platina je biely kov farbou podobný bielemu zlatu. Na rozdiel od neho sa však v šperkoch používa v takmer rýdzej podobe a je ťažšia. Šperk z platiny je preto ťažší ako šperk z 18 kt bieleho zlata. Pri nosení však hmotnostný rozdiel nepocítite. Platina je na rozdiel od bieleho zlata výrazne drahšia. Platinový zásnubný prsteň má zhruba dvojnásobnú cenu ako rovnaký prsteň z 18 kt bieleho zlata. Je prirodzene biela, takže platinové svadobné obrúčky, zásnubné prstene či iné šperky sa nemusia časom rhódiovať.

V našej ponuke nájdete zlaté zásnubné prstene a svadobné obrúčky v žltej, ružovej aj bielej farbe, ako aj zásnubné prstene a svadobné obrúčky z platiny. Materiál, z ktorého chcete mať šperk vyrobený, si môžete jednoducho zvoliť v rozbaľovacom menu pri danom šperku.