Kedy a prečo vybrať prsteň s Moissanitom?

Vybrať zásnubný prsteň nie je vôbec jednoduché, pretože každá žena túži v kútiku svojej duše po zásnubnom prsteni s diamantom. Väčšina mužov preto siaha po zásnubných prsteňoch s cenovo prijateľnými diamantmi menších rozmerov. Čo však v prípade, ak chcete pre svoju polovičku zásnubný prsteň s väčším centrálnym kameňom a váš rozpočet sa nepohybuje v astronomických číslach? Najideálnejšou a cenovo dostupnou alternatívou k diamantovému prsteňu je zásnubný prsteň s moissanitom.

Čo je to moissanit?

Moissanit je drahokam vesmírneho pôvodu objavený v roku 1893 v čiastočkách meteoritu v kaňone Diablo v Arizone. Za jeho objav získal francúzsky chemik Henri Moissan Nobelovu cenu. Moissanit sa vyskytuje okolo veľkých hviezd vo forme hviezdneho prachu a na Zemi ho bolo objavené len nepatrné množstvo. Ako je teda možné, že sa na svete predáva tak veľa šperkov s moissanitom? V roku 1998 sa spoločnosti Charles & Colvard podarilo tento vzácny karbid kremíka umelo vyrobiť a vybrúsiť do oslnivého drahokamu. Po vypršaní patentu na jeho výrobu začali moissanit vyrábať aj iné spoločnosti. Na trhu ho nájdete aj pod názvom Amora alebo Berzelian. Tento výnimočný drahokam podobný diamantu dnes zdobí nejeden trblietavý zásnubný prsteň na svete.

Aký je rozdiel medzi moissanitom a diamantom?

Na prvý pohľad sú diamant a moissanit vzhľadovo identické. Rozlíšiť ich je pre laické oko takmer nemožné. Spísali sme preto pre vás ich základné rozdiely: 

 • Pôvod: moissanit je na rozdiel od prírodného diamantu syntetickým drahokamom.
 • Tvrdosť: diamant je najtvrdším prírodným minerálom na svete. Na Mohsovej stupnici dosahuje hodnotu 10 a je vyhľadávaný a obľúbený práve vďaka svojej životnosti a dokonalému vzhľadu. Moissanit je na stupnici tvrdosti hneď za diamantom s hodnotou 9,25, preto je rovnako ako diamant skvelou voľbou pre celoživotný druh šperku. Moissanit má navyše vyššiu odolnosť, ľahko sa vyrovná s teplotným šokom a nie je taký krehký.
 • Brilancia: prsteň s moissanitom má 2,5 x vyššiu schopnosť odrážať biele svetlo od kameňa ako prsteň s diamantom.
 • Farba: diamanty sa delia na bezfarebné, takmer bezfarebné, s nejasným farebným nádychom, veľmi jemné žlté a jemné žlté. Moissanity sa podľa farby nedelia a na stupnici GIA sa farbou prikláňajú k diamantom farby D – K. Vo všeobecnosti dosahujú najžiadanejšie odtiene za dostupnú cenu.
 • Lesk: moissanit má o 18% lepší lesk ako diamant.
 • Váha: moissanit je o cca 10% ľahší ako diamant.
 • Iné fyzikálne vlastnosti: moissanit má vyššiu elektrickú vodivosť a dvojlom. Termoluminescencia navyše dokáže zmeniť farbu moissanitu už pri teplote 66°C.
 • Čistenie a údržba: prsteň s moissanitom menej zachytáva nečistotu a mastnotu. Dôvodom je jeho zloženie. Diamant je priehľadný kryštál čistého uhlíka, ktorý mastnotu prirodzene priťahuje, no moissanit tvorí uhlík s prímesou kremíka, ktorý túto schopnosť uhlíka potláča.
 • Ekologický dopad: výroba moissanitu má na rozdiel od ťažby diamantov minimálny ekologický dopad.
 • Predaj: moissanit sa predáva v milimetroch, diamant v karátoch.
 • Cena: moissanit je niekoľkonásobne lacnejší ako diamant a jeho cena sa určuje podľa veľkosti a typu. Cena diamantu sa určuje podľa farby, čistoty, brusu a karátovej hmotnosti.

Pre aký drahokam sa rozhodnúť - diamant alebo moissanit?

Diamant sa spája s tradíciou a prestížou. Rodí sa v zemskom vnútri ako jeden z najstarších minerálov. Jeho hodnota je vysoká a je obľúbeným prostriedkom obchodovania na svetových trhoch. Aj preto je prsteň s diamantom zároveň dobrou investíciou. Diamant je, a stále bude, diamantom. 

Moissanit je lacnejšou a ekologickejšou variantou diamantu. Nemá síce rovnaké chemické vlastnosti, pretože je vyrobený laboratórne, no vďaka vizuálnej podobnosti taktiež patrí k najžiarivejším kameňom na svete.

Rozhodnutie, či vybrať zásnubný prsteň s diamantom alebo s moissanitom je veľmi subjektívne a záleží na vašich preferenciách a rozpočte. Ak pre vás veľkosť centrálneho kameňa v zásnubnom prsteni nehrá rolu, pokojne siahnite po prsteni s diamantom. Ak hľadáte zásnubný prsteň s väčším kameňom, a diamant si v takýchto rozmeroch nemôžete dovoliť, vyberte si zásnubný prsteň s moissanitom. Do našich zásnubných prsteňov osádzame moissanity z kolekcie Forever one od spoločnosti Charles & Colvard. Ak ste sa však ešte stále nerozhodli, prečítajte si na našom blogu podrobnejšie články o diamante a o moissanite.