“Lab. grown”, alebo “natural” diamant?

Ak ste sa pri zásnubnom prsteni rozhodli pre diamant, urobili ste veľmi dobre. Ak však ešte váhate, či bude laboratórny, alebo naturálny, tento článok je pre vás.

Na úvod si povedzme, ako diamanty vlastne vznikajú. Naturálne diamanty vznikajú pri veľmi vysokých teplotách a za vysokého tlaku. Takéto podmienky možno nájsť vo vonkajšom plášti zemského jadra, prípadne po dopade meteoritu. Pri výrobe diamantov v laboratórnych podmienkach sa človeku po niekoľkých desaťročiach skúšania podarilo tieto podmienky napodobniť a diamant pomocou technológie HPHT (high pressure high temperature) vyrobiť.

Diamantový zásnubný prsteň v bielom zlate

Vzhľad naturálneho a laboratórneho diamantu je rovnaký. Rozdiel dokáže posúdiť iba gemológ v laboratórnych podmienkach na základe prítomnosti stopových prvkov v naturálnych diamantoch, či špecifickom kryštalickom raste laboratórneho diamantu. Zistený pôvod následne zapíše do vášho certifikátu ako “labgrown” alebo “natural” spolu so všetkými zistenými kvalitami diamantu. Diamanty sú to však po fyzikálnej a chemickej stránke rovnaké. Majú rovnakú tvrdosť, objemovú hmotnosť a vynikajúce optické vlastnosti. Čo znamená, že laboratórny diamant vám vie poskytnúť rovnaký vizuálny zážitok a rovnakú celoživotnú trvácnosť, ako naturálny diamant vyťažený v zemi.

Aké sú teda hlavné rozdiely?

  • Cena. Náklady pre vznik laboratórneho diamantu sú oveľa nižšie, ako náklady na vyťaženie rovnakého diamantu zo zeme. Práve to su atribúty, ktoré umožnujú byť laboratórnym diamantom cenovo prístupnejším. To znamená, že za rovnakú cenu, vie byť váš laboratórny diamant podstatne väčší, ako by bol ten naturálny.
  • Ekológia. Vznik laboratórneho diamantu za sebou zanecháva nižšiu enviromentálnu stopu, ako ťažba a doprava naturálneho.
  • Zhodnotenie a výnimočnosť. Tu pravdepodobne vyhráva naturálny diamant, ktorý vznikol prirodzenou, človekom neovplyvnenou cestou. Na svete ich je obmedzené množstvo a kým “neulovíme” asteroid plný zlata a diamantov, bude sa pravdepodobne ich cena vo vzťahu k zostávajúcim množstvám v zemi zvyšovať. A práve tým získava svoju výnimočnosť a vzácnosť, že je prirodzený a tak ojedinelý.

Rozhodnutie je na vás. Nech sa však rozhodnete pre ktorýkoľvek diamant, prajeme vám, aby ste svoju polovičku potešili a aby ste boli spolu veľmi dlho šťastní.


Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *