“Laboratory grown” Diamant

Diamant je po celé stáročia najobľúbenejším a najčastejšie osádzaným drahokamom. Zdobí nejeden zásnubný prsteň, svadobnú obrúčku či iný luxusný šperk. Z cenových, ekologických či etických dôvodov sa však na trhu objavili aj jeho verné náhrady, tzv. “laboratory grown” diamanty alebo laboratórne vytvorené diamanty.

Čo je to “laboratory grown” diamant?

Laboratory grown diamant, alebo inak nazývaný aj laboratórny diamant, vzniká v laboratórnom prostredí za špecifických podmienok a vysokého tlaku. Už viac ako 60 rokov sa vyrába udržateľným spôsobom, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Už koncom 19. storočia prispeli k jeho objavu James Ballantyne Hannay a Ferdinand Fréderic Henri Moissan. Aj keď sa im laboratórny diamant nepodarilo vyrobiť, v nasledujúcich desaťročiach na ich pokusy nadviazal Sir Charles Algernon Parsons. V roku 1954 sa vedcovi Tracymu Hallovi zo spoločnosti General Electric podarilo objaviť prvý reprodukovateľný proces výroby laboratórneho diamantu. V roku 1970 táto spoločnosť vyrobila prvý takýto diamant v kvalite vhodnej na osádzanie do šperkov. Trvalo však ešte niekoľko rokov, kým laboratórne diamanty dosiahli kvalitu takmer nerozoznateľnú od prírodných.

Kvalitatívne vlastnosti laboratórneho diamantu

Americký gemologický inštitút GIA, prípadne inštitút IGI vydávajú certifikát aj k laboratórnym diamantom. Rovnako ako pri prírodných diamantoch, hodnotí ich kvalitu podľa farba (color), brus (cut), čistota (clarity) a karátová hmotnosť (carat weight).

 

  1. Farba laboratórneho diamantu

 

Farba laboratórne vyrobených diamantov je definovaná obsahom pridaných látok. Tieto diamanty sa vyrábajú v bezfarebných, modrých, žltých, ružových a zelených odtieňoch.

 

  1. Čistota laboratórneho diamantu

 

Ako sme už spomínali vyššie, čistota laboratórneho diamantu je bezchybná. Práve to vyzdvihuje jeho vzrastajúce uplatnenie v šperkárstve.

 

  1. Brus laboratórneho diamantu

 

Tvar syntetického diamantu záleží na prianí klienta. Najčastejšie sa však stretávame s briliantovým výbrusom. Zásnubné prstene, svadobné obrúčky či iné šperky so syntetickým diamantom dokážu rozložiť biele svetlo prechádzajúce cez brúsený kameň na nádherné dúhové farby.

 

  1. Karátová hmotnosť laboratórneho diamantu

 

Hmotnosť syntetického diamantu sa rovnako ako pri prírodnom diamante meria v karátoch “ct”. Čím má diamant vyššiu karátová hmotnosť, tým je vyššia aj jeho cena.

Laboratórny diamant v klenotníctve

Výroba laboratórneho diamantu nezaťažuje životné prostredie tak ako ťažba prírodného diamantu. Na jeden karát pravého diamantu je nutné vyťažiť až 250 ton zeminy. Laboratórne diamanty v súčasnosti tvoria len 2% na trhu s drahokamami. Ich budúcnosť je však veľmi priaznivá, nakoľko cena laboratórneho diamantu predstavuje tretinu ceny prírodného diamantu. Veď kto by si nedoprial zásnubný prsteň alebo svadobné obrúčky s leskom a odolnosťou rovnou prírodnému diamantu s takýmto straktívnym cenovým zvýhodnením.