Laboratory grown diamant

Diamant je po celé stáročia najobľúbenejším a najčastejšie osádzaným drahokamom. Zdobí nejeden zásnubný prsteň, svadobnú obrúčku či iný luxusný šperk. Z cenových, ekologických či etických dôvodov sa však na trhu objavil tzv. laboratory grown diamant ako verná a cenovo dostupnejšia náhrada prírodného diamantu.

Laboratory grown diamant vzniká v špecifických laboratórnych podmienkach pri vysokom tlaku, udržateľným spôsobom nezaťažujúcim životné prostredie. Koncom 19. storočia prispeli k jeho objavu James Ballantyne Hannay a Ferdinand Fréderic Henri Moissan, v neskorších desaťročiach Sir Charles Algernon Parsons. Prvý reprodukovateľný proces výroby laboratórneho diamantu objavil v roku 1954 vedec Tracy Hall zo spoločnosti General Electric, ktorá v roku 1970 vyrobila prvý laboratórne vytvorený diamant v kvalite vhodnej na osádzanie do šperkov. Dnes má kvalitu takmer nerozoznateľnú od kvality prírodného diamantu

Od čoho závisí jeho hodnota a cena?

Americký gemologický inštitút GIA, prípadne inštitút IGI vydávajú certifikát aj k laboratórnym diamantom. Rovnako ako pri prírodných diamantoch, hodnotí ich kvalitu podľa farba (color), brus (cut), čistota (clarity) a karátová hmotnosť (carat weight).

  • Farbu laboratórneho diamantu určuje obsah pridaných látok. Vyrába sa v bezfarebných, modrých, žltých, ružových a zelených odtieňoch.
  • Jeho čistota je bezchybná. Práve to vyzdvihuje jeho vzrastajúce uplatnenie v šperkárstve.
  • Brus laboratórneho diamantu záleží na prianí klienta. Najčastejšie sa brúsi do briliantového výbrusu. Práve v tomto tvare dokáže rozložiť biele svetlo prechádzajúce cez brúsený kameň na nádherné dúhové farby. 
  • Hmotnosť laboratórneho diamantu sa rovnako ako pri prírodnom diamante meria v karátoch “ct”. Čím má vyššiu karátovú hmotnosť, tým je jeho cena vyššia.

Výhody laboratórneho diamantu

Výroba laboratórneho diamantu nezaťažuje životné prostredie tak ako ťažba prírodného diamantu. Na jeden karát pravého diamantu je nutné vyťažiť až 250 ton zeminy. Laboratórne diamanty v súčasnosti tvoria len 2% na trhu s drahokamami. Ich budúcnosť je však veľmi priaznivá, nakoľko cena laboratórneho diamantu predstavuje tretinu ceny prírodného diamantu. Veď kto by si nedoprial zásnubný prsteň alebo svadobné obrúčky s leskom a odolnosťou rovnou prírodnému diamantu s atraktívnym cenovým zvýhodnením.