Moissanit - drahokam vesmírneho pôvodu

Vyzerá ako diamant, no nie je to diamant. Je to moissanit, drahokam podobný diamantu s oslnivými vlastnosťami a výnimočnou krásou. Je dokonca žiarivejší a stojí zlomok ceny diamantu. Aj vďaka tomu dnes zdobí mnohé zásnubné prstene na celom svete.

Čo je to moissanit?

Moissanit sa vyskytuje vo forme hviezdneho prachu okolo veľkých hviezd. Na Zemi bol objavený v nepatrnom množstve v roku 1893 v čiastočkách meteoritu v kaňone Diablo v Arizone. Objavil ho francúzsky chemik Henri Moissan. Spočiatku ho identifikoval ako diamant, až o niekoľko rokov zistil, že ide o vzácny karbid kremíka. Za tento objav získal Nobelovu cenu. V prírodnej podobe je moissanit veľmi vzácny, preto sa vyrába v umelom prostredí. V roku 1998 sa o to prvýkrát pokúsila spoločnosť Charles & Colvard. Po vypršaní patentu na výrobu začali moissanit vyrábať aj iné spoločnosti. Na trhu tento drahokam nájdete aj pod názvom Amora alebo Berzelian. Výrobný proces jediného kusu trvá 2 – 3 mesiace. Počas neho kryštál rastie na základe špecifického tepelného procesu, ktorý má minimálny ekologický dopad.

Kvalitatívne vlastnosti moissanitu

Ak by ste mali pred sebou zásnubný prsteň s moissanitom a zásnubný prsteň s diamantom, ťažko by ste v nich tieto dva drahokamy rozoznali. Rozdiely však existujú, a to ich v zložení a niektorých vizuálnych vlastnostiach. Kvalitatívne vlastnosti moissanitu nám podrobnejšie priblíži GIA klasifikácia diamantov 4C: farba (color), brus (cut), čistota (clarity) a karátová hmotnosť (carat weight). Karátovú hmotnosť však vynecháme, nakoľko sa moissanity nakupujú na milimetre, nie na karáty.

  1. Farba moissanitu

Pri hodnotení farby moissanitu je potrebné rozlišovať jeho prírodnú a syntetickú podobu. Prírodný moissanit má sýto modré až bledo zelené farebné odtiene. Laboratórne vyrobený moissanit sa naopak vyrába tak, aby svojim vzhľadom čo najviac pripomínal diamant. Najčastejšie sa vyrába v “bezfarebných” odtieňoch D – K na GIA stupnici hodnotenia diamantov. Zriedka však ide aj o sfarbené fancy moissanity. V našej KLIMI ponuke nájdete zásnubné prstene s moissanitom z kolekcie Forever one od spoločnosti Charles & Colvard v odtieňoch Near colorless G – H.

  1. Čistota moissanitu

Čistota moissanitu poukazuje na množstvo prítomných vnútorných inklúzií a vonkajších kazov. Podľa stupnice GIA určenej na hodnotenie diamantov zodpovedá moissanit svojou čistotou stupňu VS (veľmi mierne inkludovaný). Takouto čistotou sa môže pochváliť len 10% diamantov.

  1. Brus moissanitu

Pri brúsení a tvarovaní moissanitu sa rovnako ako pri diamantoch prihliada na brilanciu (brilliance) a oheň (fire). Brilancia charakterizuje množstvo odrazeného bieleho svetla z povrchu a vnútra vylešteného kameňa. Čím väčšie množstvo svetla sa odrazí so správnym kontrastom, tým viac sa kameň leskne. Oheň sa v prípade moissanitov objavuje v žiarivých dúhových zábleskoch, pričom najvýraznejšiu brilanciu majú moissanity vybrúsené do okrúhleho briliantového tvaru. Takéto kamene majú dokonca vyššiu a lepšiu brilanciu ako diamanty. 

Ďalšie vlastnosti moissanitu

Moissanit má rovnako ako diamant výnimočnú tvrdosť. Na Mohsovej stupnici dosahuje tvrdosť 9,25/10 (diamant má tvrdosť 10/10). Hodí sa preto aj do šperkov určených na celoživotné nosenie. Moissanit má vysokú odolnosť, dokonca vyššiu ako diamant. Ľahko sa vyrovná s teplotným šokom a nie je tak krehký. Jeho zloženie obohatené o prímes kremíka mu pridáva ešte ďalšiu zaujímavú vlastnosť. Moissanit menej priťahuje nečistotu a mastnotu a nevyžaduje si preto časté čistenie. Na našom blogu nájdete podrobnejšie rozlíšenie a vysvetlenie v samostatnom článku o rozdieloch medzi moissanitom a diamantom.